Ostropestřec mariánský – semena

Přestože ostropestřec pochází ze středomoří, není náročný na pěstování v našich klimatických podmínkách. Ostropestřec mariánský potřebuje slunné místo chráněné proti větru a půdu, která dobře propouští vodu. Zcela nevhodná je jílovitá půda.

Semena ostropestřceSemínka ostropestřce se vysávají začátkem dubna do hloubky 2 – 3 cm. Přibližně za jeden měsíc začnou klíčky byliny pronikat na povrch. Ostropestřec rozkvétá od června do září. Během léta je proto nutné hlídat dozrávání semen, jelikož paličky ostropestřce se sklízí těsně před dozráním. Semínka jsou podobně jako u pampelišky vybaveny chmýřím a po dozrání se nechají unášet větrem.


Po sklizni se zavěšené paličky nad papírem nechají vysušit. Semínka, která během sušení nevypadla, se vymlátí a následně vytřídí. Po vyčištění je možné semínka konzumovat.

Semena ostropestřce mariánského obsahují léčivé esence, především silymarin, který je nejúčinnější přírodní látkou podporující správnou funkci jater. Vedle toho vláknina semen je vhodná pro lepší trávení.